středa 10. června 2015

# I am writting # Traveling

Letíme letadlem- Před cestou 1. díl

Už delší dobu mám v plánech napsat článek na téma cestování. Dneska jsem zůstala doma a tak mám více času něco napsat.
Let letadlem. Tento proces za chvíli určitě čeká spoustu lidí, protože spousta z vás se rozhodně chystá někam na dovolenou k moři.
 Rozhodla jsem se tedy napsat podle zkušeností a vlastních slov něco na toto téma.Post Letíme letadlem, rozdělím na několik dílů.V každém díle se budu zaměřovat na určitou tematiku. Začnu od letenek jak a kde si objednat, přes zavazadla až po samotnou cestu na letiště.
Články budou od toho co vás čeká, jak se připravit a na co si dát pozor.
Doufám že vás něco bude inspirovat nebo se nad jimi alespoň pozastavíte a zanecháte nějaký komentář.Dnešek začnu tematikou nad čím se musíme pozastavit než někam odletíme. Letecká doprava je čím dál častěji využívatelná a proto je dobré vědět a připravit se co vás čeká.Zabývat se budu konkrétně Létáním po Evropě.

Cestování do USA a jiných "třetích zemí" vyžaduje daleko jiná bezpečnostní opatření než létání po Evropě. Jelikož s tímto nemám zkušenost nebudu se jim zabývat.
 Každopádně ať letíte kamkoliv musíte respektovat určitá pravidla na letišti i v letadle.

Ačkoliv se spoustě lidem zdá letět letadlem složité, neni. Moje první cesta letadlem byla v 18 letech a sama. Všechno jsem zvládla i přes všechnu nervozitu a strach bez sebemenšího problému. Navíc, sami cestují i menší děti.

Lety po Evropě se jinak nazývají lety v Shengenském prostoru.
Shengenský prostor ( Co to je? ): Zahrnuje většinu členů Evropské unie. Kromě Bulharska, Irska, Kypru, Rumunska, Vel. Británie, Island, Norsko
Na tyto lety se obejdete bez cestovního pasu, tj. že vám stačí pouze občanský průkaz


Rezervace letenky:

Rezervace probíhá na internetu, na vámi zvoleném portálu. Já doporučuji  letuska.czčeské aerolinieStudentAgency.
Jsou i jiné ale tyhle bych doporučila já.


nebo..Je dobré delší dobu dopředu sledovat ceny letenek a datum odletu/příletu. Letenku si vždycky rezervuji a následně koupím min. 1 měsíc před odletem. Nevyplácí se kupovat na poslední chvíli 14 dní před datem kdy chcete odlétat. Může se stát že datum ve kterém chcete letět už je zabrané nebo předražené.
Rezervace je jednoduchá. Vyberete si vaši destinaci, vyplníte údaje a většinou do druhého dne musíte letenku zaplatit. Lety hledejte nejdříve bez přestupů, ať si cestu zbytečně nekomplikujete.
Když si vybíráte letenku, čtěte důkladně veškeré údaje o letu!! Aby jste si náhodou nekoupili nechtěně letenku bez zavazadla apod..Spousta dopravců nemá v letence zahrnuto velké zavazadlo, následně na letišti ho budete muset doplatit nemalou částkou. Ne jednomu člověku toto znepříjemnilo dovolenou.
Po dokončení rezervace obdržíte REZERVAČNÍ KÓD jež neztraťte. Na email vám přijde též rezervace a po zaplacení elektronická letenka.
Rezervace je však závazná až po zaplacení.
!!Pokud je letenka zaplacena a nemáte ji pojištěnou proti stornu, náhle zjistíte že vám čas odletu nevyhovuje, máte prostě smůlu!!
Letenku po Evropě seženete za dobré peníze ale chce to zavčas.
Pokud vám dovolenou zařizuje cestovka, tato věc je pro vás vyřízena a nemusíte mít o toto starost.

Rezervaci si mlžete zkontrolovat na:
CheckMyTrip


Platba:


Platit se dá nejrůznějšími způsoby, nejčastěji však elektronickou podobou. Já preferuji v hotovosti při převzetí. Vždycky si tak udělám výlet do Prahy. Dojdete si na pobočku, řeknete jim rezervační kód, vaše jméno a oni vám vytisknou letenku v elektronické podobě. V případě jakýchkoli nejastností se jich můžete na cokoliv zeptat.
Bohužel ne na všech portálech je tento způsob platby možný.

Většinou letenka bývá včetně všech poplatků.

Zavazadla:Máte už koupenou letenku ale jaké zavazadlo s sebou. Ujistěte se jaké máte zavazadlové možnosti, jestli příruční i zapsané nebo pouze příruční.
Nepodceňujte zavazadla, protože za nedodržení velikosti nebo nadváhy vás čeká doplácení někdy i nemalé částky.
U všech dopravců nejsou rozměry stejné.Příruční zavazadlo:
Malé zavazadlo u kterého se nejvíc hlída rozměr, váha však výjimečně. Většina dopravců udává váhu zavazadla 5 kg někteří i více. nejdůležitější je abyste byl schopen ho dát do prostoru nad hlavou. 
To si můžete vzít většinou jedno ale u spousty dopravců si lze vzít + menší kabelku.
Na letišti si takové zavazadlo můžete zkontrolovat sami. Všude možně po hale se nachází takovéto rámy podle dopravce do kterého se příručák musí vejít.
Nesmíte do něj vkládat jakýkoliv nebezpečný materiál, tj. výbušniny, ostré předměty.
Uvnitř také nesmíte mít alkohol, větší množství tabáku, či jakýchkoli hořlavin, nože, nůžky, nedoporučuji ani tupírovací hřebínek s kovovou špičkou.
Tekutiny jsou povoleny a to v max. objemu do lahvička/100 ml v sáčku obsahu 1 litr.

Zapsané zavazadlo: 

Velký kufr který odevzdáte u přepážky při odbavování ( check in ). Pokud máte povoleno zapsané zavazadlo, můžete být v klidu ohledně tekutin a ostrých předmětů. Až na výbušniny, zbraně a drogy můžete mít uvnitř téměř cokoliv
Povolené rozměry zavazadla se mohou lišit dopravcem ale běžný velký cestovní kufr mít můžete.
U zapsaného se hlídá hmotnost kterou radím nepřekročit. U Čes. Aerolinií 23 kg ale u Smart Wings/Travel Service často jen 15 kg.* Zavazadlům se budu věnovat v dalším článku*


Doklady:Letíme-li v rámci Sheng. prostoru, vystačí si každý pouze s občanským průkazem. Doporučuji si vzít radši i ten pas pokud ho máte a nebo si udělat kopii vašich dokladů, pro případ ztráty.

Cestovní pojištění: Je na každém z vás jestli si ho vyřídíte nebo zariskujete bez něj. Pokud bych jela na týden asi na to kašlu ale na delší čas bych si ho radši vyřídila.
Já ho vyřizovala u VZP na měsíc za 600 kč

Sami nebo s cestovkou?


Pokud se nebojíte nebo máte v zahraničí příbuzné nebo známé vydejte se sami.  Na vlastní pěst se dá ušetřit a zažít neobyčejné zážitky které s cestovkou neuvidíte ale také se vám dovolená může změnit v peklo.
Pokud si nejte jistí, letíte někam poprvé, neumíte jazyk nebo rodiny s dětmi, doporučila bych v tomto případě cestovku.V dalším díle bych se chtěla věnovat a to konkrétněji Příručnímu zavazadlu..
12 komentářů:

 1. Moc pěkný a podrobný článek! já to všechno už moc dobře znám vzhledem k tomu, že jsem po Evropě docela dost v posledních letech cestovala, ale dál jsem se ještě bohužel nepodívala, tak snad mi pomůžou nějaké tipy o cestách do vzdálenějších krajin. BEAUTYPUSINKA

  OdpovědětVymazat
 2. Letadlem jsem ještě neletěla, k moří jezdíme třeba i 24 hodin autem a popřípadě lodí :D jednou bych ale letadlo zkusit chtěla, ale asi bych se i bála..

  OdpovědětVymazat
 3. Jéé, to letadlo nad pláží, je úplně odstrašující fotka!!! :D A tehle článek je super, nikdy jsem teda nemusela letenku rezervovat, vždy jsem jen kupovala dovolenou a o nic se nestarala, ale věřím, že se mi to jednou bude hodit, děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 4. Letěla jsem zatím jen jednou a líbilo se mi vše. My teda letěli od cestovky, takže jen jsme si vytiskli vouchery a žádné zařízování takhle neměli.

  OdpovědětVymazat
 5. Nice photos :) New on my French blog: "How to straighten your hair and eat Strawberries Tagada at the same time"

  www.taimemode-fashionblog.com

  OdpovědětVymazat
 6. Jelikož jsem letecká panna, tak si hrozně ráda přečtu vše o tom, jak to probíhá a tak :) Třeba před pár lety jsem se dozvěděla, že při přistání celé letadlo tleská... hrozně jsem se tomu divila :) Ale znám i lidi, co lítají 3x za rok na dovolenou do Egypta, Tunisu apod. Možná se jednou taky dočkám :)

  OdpovědětVymazat
 7. Love this! ♥
  You are making me jealous, pretty!

  adoorablee.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 8. Very nice!!!thanks for stopping on my blog!!kiss

  OdpovědětVymazat
 9. Lítám často, určitě užitečný post :)
  dreammorebabe

  OdpovědětVymazat
 10. Létala jsem s rodiči od malička, ale vždy jsme měli všechno do cestovky. Teď letím po dlouhé době sama (s přítelem), ale letenku jsme nakonec nejvýhodněji pořídili u ČSA (asi 5 měsíců dopředu r,aději :D ), tak jsem docela v klidu, že nás nečekají žádné přestupy u nízkonákladovek a tak. Určitě užitečné články, protože je spoustu lidí, co ještě neletělo a mají z toho zbytečný strach.

  OdpovědětVymazat
 11. super článok pre tých, ktorí letia prvý krát :) Lovely Beauty Book

  OdpovědětVymazat

Disqus Shortname

Comments system